Kiralama Koşulları, İptal ve İade Şartları – ECG Rent A Car

Kiralama Koşulları, İptal ve İade Şartları

1. Sürücü Belgesi ve Yaş Sınırı 

Ekonomik (A,B,N,F) grupta bulunan araçları kiralayabilmek için en az 23 yaşında ve 2 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. 

Orta (D,G,H,O,M) grupta bulunan araçları kiralayabilmek için en az 25 yaşında ve 3 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. 

Üst (J,C,E,K,L,P,I) grupta bulunan araçları kiralayabilmek için en az 27 yaşında ve 5 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. 

2. Kiralama Süresi

Kiralama süresi hafta arası en az 1 gün (24 saat) , hafta sonu 2 gündür. (48 saat). Araçlar teslim edildiği saatte geri teslim alınır.

Olası gecikmeler durumunda:

2 saat üzeri gecikme durumunda, o tarihte geçerli olan araç kiralama bedelinin 1/2’si,

3 saat ve üzeri gecikme durumunda, ilgili gün geçerli olan bir günlük kira bedeli sözleşmenize eklenerek, tahsilat kredi kartınızdan yapılacaktır.

3. Kiralama Uzatma

Kiralamanın başlamasının ardından aracın rezervasyon tarihleri aralığından daha uzun süre kiralama talebinin olması durumunda sistem tarafından fiyat tekrar hesaplandıktan sonra oluşacak ilave ücret, kiralama başlangıcında ibraz edilen kredi kartından tahsil edilir.

4. Kiralama Erken İade

Kiralamanın başlamasının ardından aracın rezervasyon tarihleri aralığından önce iade edilmesi durumunda fiyat, aracın kullanılacağı gün sayısına göre tekrar hesaplanmaktadır. Eğer tahsil edilen tutardan daha az bir tutar söz konusu olursa aradaki farkın iadesi yapılır. Tahsil edilen tutardan daha fazla bir ücret söz konusu olursa ekstra bir çekim yapılmaz.

5. No-Show Uygulaması

Rezervasyonda belirtilen teslim alma saatinde aracın teslim alınmaması durumunda, araç 2 saat sonra No-show durumuna geçecek ve hiçbir gruptan araç garanti edilemeyecektir. No-show durumundaki rezervasyonunuz, 4 saatin sonunda iptal olacaktır.

6. İptal İade Şartları

İptal talebinizi aracınızı alış saatinden 48 saat öncesine kadar tarafımıza bildirmeniz halinde kiralama için ödediğiniz toplam tutar tarafınıza iade edilecektir. Planlanan araç alış saatinizde tarafımıza bildirimde bulunmaksızın aracı almaktan vazgeçmeniz ve/veya iptal talebinizi alış saatinize 48 saatten az bir süre kala bildirmeniz halinde rezervasyon bedelinin 1/3 TL lik tutarı ücret kesilecek , kalan 2/3 TL lik tutar tarafınıza iade edilecektir.

7. Kiralama KM sınırı 

Günlük kiralamalar için geçerli olan günlük km sınırı 300 km, aylık kiralamalar için aylık km sınırı 4000 km’dir. Bir kiralamada toplam 4000 km kullanım hakkı bulunmaktadır. 1 aydan (30 günden) uzun süreli kiralamalarda, 30. günün bitmesiyle aylık kilometre sınırı yenilenecektir. Km. limitinin aşıldığı durumlarda, km başı 2,47 TL ücret alınacaktır.

8. Ek Sürücü

Aracı kiralayanın dışında bir kişinin kullanabilmesi için, geçerli kimlik ve sürücü belgesi bilgilerinin kiralama başlangıcında sözleşmeye yazılması, ek sürücü imzasının sözleşmede yer alması, ek sürücünün yaş ve sürücü belgesi şartlarına uyması ve ek sürücü ücretinin ödenmesi gerekir. En fazla 1 ek sürücü kabul edilir. Bu kurala uyulmadığı takdirde alınan sigortalar geçersiz sayılır ve kiracı ile kullanan kişiler tüm hasarlardan sorumlu tutulur.

9. Sigortalar

* Muafiyetsiz Kaza Sigortası (CDW)

Araçlarda hasar olması halinde, kiralayan kişi araç grubuna göre değişen tutarlarda maddi zararları ödemekle yükümlüdür. Her araç kiralamada uygulanan muafiyetli kaza sigortası; 5000 TL ve üzeri hasar ve zarar durumlarında trafik ve alkol raporu ibraz etmek koşulu ile araç grubuna göre değişen tutarlarda sigorta limitleri dâhilinde maddi zararları kapsamaktadır. Yukarıda bahsi geçen ön provizyon tutarı kadar olan hasar ve zararlar teminat dışındadır.

* Lastik Cam Far Sigortası (LCF)

Aracın camları ve lastiklerinde bir hasar olması risklerini kapsar.

* Hırsızlık Sigortası

Her araç kiralamada uygulanan araç hırsızlık sigortasının geçerli olabilmesi için hırsızlık olayı ile ilgili polis raporunun alınması, aracın anahtar ve ruhsatının 24 saat içinde ECG RENT A CAR ofisine teslim edilmiş olması gerekir. Aksi halde, kiracının çalınma/kaybolma ile ilgili tüm maddi kayıplardan sorumluluğu devam eder.

* Ferdi Hayat Sigortası

Ek sigorta primleri ile ferdi hayat sigortası yapılabilir.

10. Ödeme

Araç kira ücreti, ek ürün ve hizmet ücretleri kira başlangıcında kiracının şahsına ait tek bir kredi kartından (ya da havale/EFT, nakit) peşin olarak tahsil edilmektedir. Kiralama sonunda oluşabilecek ücret farklılığına göre tahsil veya iade gerçekleştirilmektedir.

11. Provizyon (Depozito)

Kiralama yapan müşterilerimizden kiralama esnasında kendi adlarına düzenlenmiş bir kredi kartına sahip olmaları istenmektedir. Ek sürücü veya farklı kişiye ait kredi kartı kabul edilmemektedir. Sürücü eğer, şirket kredi kartı (Ticari kart) kullanacaksa Antetli kağıt üzerine onay yazısı, firma ticari ünvanının yer aldığı kaşe ve ıslak imza gereklidir. İmza atan kişi şirket ortağı veya yönetim kurulu üyesi olmalıdır ve imza atan kişinin imza sirküleri gereklidir.

Provizyon Miktarı

Bu kredi kartından, kiraladıkları aracın grubuna ve kiralama süresinegöre değişmekle birlikte, ekonomik grup araçlar için en az 1000 TL, orta grup araçlar için 1500 TL,üst grup araçlar için 2000 TL tutarında bir ön provizyon bloke edilebilir.

Provizyonun Kullanılacağı Haller

Araç kiralamasına istinaden ortaya çıkan Kiralama, HGS geçiş, Ek-Sigorta, eksik akaryakıt, Trafik Cezası ve Karayollarından kaçak geçiş gibi bedellerin veya kira koşulları çerçevesinde meydana gelecek bütün ilave masraflar provizyon üzerinden veya doğrudan kredi kartından tahsil edilebilir.

Provizyonun Kaldırılması

Provizyon, aracı firma yetkililerine teslim etmenizi takiben azami 25 iş günü içerisinde kaldırılmaktadır.

12. Teslim Etme – Teslim Alma

ECG RENT A CAR firması müşterinin isteği üzerine, müşterinin verdiği herhangi bir adrese teslim yapabilir. Firma en yakın ECG RENT A CAR ofisine 10 KM içerisindeki teslimatlardan herhangi bir ek ücret almayacaktır. En yakın ECG RENT A CAR ofisine 10 KM’den uzakta bulunan adreslere teslim etme ve alma için, 10 KM den sonra her KM başına 5,54 TL ücret alacaktır.

13. Yakıt

Yakıt depolarının doluluğu 12 birim üzerinden hesaplanmaktadır. Buna göre boş depo 0, çeyrek depo 3, yarım depo 6, tam depo 12 birim değerleri ile ifade edilmektedir. ECG RENT A CAR firması araçlarının yakıt depolarını en az 2 birim (ışık sönük) seviyesinde müşterilerine teslim etmektedir. Araçların eksik yakıt ile tarafımıza iade edilmesi halinde hesaplanan yakıt bedeline ilave olarak 100 TL+ KDV “Hizmet Bedeli” ayrıca kiralayandan talep edilecektir. Aracın teslim edildiğinden fazla yakıtla dönmesi durumunda müşteri araç plakasına ait yakıt fişini ibraz etmeden fazla yakıt ücretinin ödenmesini firmadan talep edemez.

14. Trafik Cezaları

Trafik cezaları kiracıya aittir ve cezanın tebliği tarihinde kiracının kredi kartından tahsil edilemeyen ve ECG RENT A CAR tarafından ödenen trafik cezalarında 50 TL + KDV servis ücreti ayrı olarak tahsil edilir. Aracın trafikten alıkonulması halinde, bu süre kiralama süresine eklenir.

15. Yurt Dışına Çıkış

Araçların Türkiye sınırları dışına çıkarılmasına izin verilmemektedir.

DİKKAT!

Sigorta genel şartlarında teminat dışı tutulan bütün haller ile, aracın, alkollü, uyuşturucu etkisi altında, yasal hız sınırları dışında ve hatalı kullanılması, kanuna aykırı işler için ve biçimde kullanılması, kira kontratı üzerinde ismi yazılı kişilerden başkasına kullandırılması, kaza ve alkol raporlarının alınmaması ve 24 saat içinde aracın ve raporlarının en yakın ECG RENT A CAR ofisine ulaştırılmaması halinde, kiracının hasar sorumluluğu devam eder.

Kaza durumunda aracınızın yerini değiştirmeden en yakın polis veya jandarma merkezine başvurarak kaza ve alkol raporu almayı ihmal etmeyiniz.

Aracın çalınması durumunda, polis aranarak “Hırsızlık Tespit Tutanağı” alınmalıdır. Alınan raporla birlikte aracın anahtarı tarafımıza teslim edilmelidir. Aksi halde sigortalar geçersiz sayılacak ve kiracı tüm hasar bedelleri ve 3. şahıslara verilen maddi/manevi kayıplarla beraber sorumlu olacaktır.

*** ECG RENT A CAR gerekli gördüğü durumlarda önceden haber vermeksizin kiralama fiyat ve koşulları ile rezervasyonda belirtilen araç tipini değiştirme hakkını saklı tutar!

YOL YARDIM

Acil durumlarda +90 552 688 64 61 numarasını arayabilirsiniz.